Asbóth József vitathatatlanul emblematikus figurája volt a szombathelyi és az országos teniszéletnek, hiszen éppen hetven évvel ezelőtt a sportág legjobb hazai eredményét hozta tető alá.
Örökös bajnokuk 1947. június 27-én Párizsban, a Roland Garros döntőjében 8:6, 7:5, 6:2-re nyert a dél-afrikai Eric Sturgess ellen. Rekordja a mai napig a honi sportág legkiemelkedőbb diadala.
Az 1930-as években a szakma a kontinens legjobbjaként tartotta számon, a magyar játékost világszerte ismerték. Férfi egyesben 13, férfi párosban 10, vegyes párosban pedig 5 nemzeti bajnoki címet szerzett.
A kiváló sportember és mesteredző 100 éves születésnapja előtt tisztelgett a Haladás VSE tenisz szakosztálya, egy kiváló rendezvénnyel valamint emlékversennyel.
Az ünnepélyes megnyitón Dr. Takátsné Dr. Tenki Mária, Jog és Társadalmi Kapcsolatok Bizottságának elnök asszonya köszöntötte a jelenlévőket, egy-egy példaértékű történettel illusztrálva az örökös bajnok életének követendő példáit. Az önkormányzati képviselő kiemelte a tekintélyes örökséget, és a város hagyománytiszteletét, mely nem pusztán csak a kultúra, hanem a sportéletre vonatkozóan is fontosnak számít.
Felszólalt Dr. Halmos Imre 99-szeres magyar senior tenisz bajnok is, aki szerint Szombathelynek elévülhetetlen érdemei vannak a sportág támogatásában, és a tehetségek kinevelésben is. A szakember Tenisz című könyvét évtizedeken keresztül tanították a Testnevelési Egyetemen, az ott leírtak szinte kőbe vésett dogmának számítottak a sportág metodikájában és oktatási folyamatában. A szakvezető egyébként szintén szombathelyi származású, így saját pályafutása illetve történetei méltán kaparintották meg a közönség figyelmét.
A következőkben Szabó Éva ragadta magához a szót. A most 72 esztendős Éva néni közel másfél évtizedig hordhatta a címeres mezt, 27 magyar bajnoki címet szerzett, sokáig a világ legjobbjai közt emlegették. Budapesten legyőzte az akkor már legendának számító Martina Navratilovát. Az Európai Tenisz Szövetség kiemelkedő teljesítmény díjjal jutalmazta az örökös magyar bajnokot, a Vasas egykori kiváló klasszisát.
Három évtizeden keresztül vezette a Haladás tenisz szakosztályát. A legendás sportoló egy monaco-i történetet tálalt a nagyérdemű elé, mikor is együtt játszhatott Asbóth Józseffel. A prominens sort Gáspár Balázs egykori válogatott teniszedző zárta, aki számos szakkönyvével meghatározó alaknak számít a sportág életében. Gáspár főként Asbóth pályafutását vette górcső alá.
A reprezentatív kiállítást és az izgalmas anekdotákat egy kiváló verseny is fűszerezte, ahol pályára léptek a zöld-fehér egyesület tanítványai is. A viadalon számos meghívott volt sportoló tette tiszteletét, és vendégünk volt Papp Zoltán a Tenisz Szövetség elnökségi tagja, illetve Ambrus József, aki Asbóth unokaöccse. Érkeztek játékosok Zalaegerszegről, Pápáról, Sopronból, Dunakesziről és a fővárosból is.
A mérkőzések kifejezetten érdekfeszítőre sikerültek, nem egyszer pattanásig hajtott izgalommal karöltve. Sportolóink kiválóan szerepeltek, méltó emléket állítva ezzel a Szombathelyen született legendás sportolónak. A tenisz továbbra is a város egyik ékköve, megyeszékhelyünk hagyományosan eredményes szakmai múlttal és jelennel bír.